Durpės– organinės kilmės degioji nuosėdinė uoliena, susidariusi iš pelkių augalijos(kiminai, viržiai, kerpės, meldai ir pan). Durpės dažniausiai susidaro iš didžialapių durpinių samanų (Sphagnum) liekanų. Jos susiformuoja per kelis tūkstančius metų.

UAB „Durpeta“ eksploatuojamų durpynų durpės yra aukštapelkinio tipo (dalis Šepetos durpyno, Tyrelio, Kalniškių durpynai) bei žemapelkinio tipo (Pabalvės, Lebelių, dalis Šepetos durpyno, Aklaežerio durpynai); Žemapelkinėms durpėms priskiriamos labai skirtingos durpių rūšys. Išskiriamos samaninės, žolinio tipo durpės, bei durpės turinčios daug medienos. Dėl šios priežasties (durpių kaitrumo, kurį įtakoja medžio liekanos ir pan) iš žemapelkinio tipo durpių gaminame ypač geros kokybės kurpes kurui;

Aukštapelkinio tipo durpės dažniausiai būna purios, nuo gelsvo iki rusvo atspalvio.
Pagal LST 1957:2000 standartą UAB „Durpeta“ gaminamų aukštapelkinių durpių humifikacijos (suirimo) laipsnis (H) yra nuo H2 (šviesios, silpnai susiskaidžiusios durpės) iki H6 (tamsios, stipriai susikaidžiusios durpės).
Siekiant užtikrinti gaminamų bei parduodamų durpių kokybę bei pirkėjų patogumui, UAB „Durpeta“ gaminamas durpes skirsto į 3 kategorijas:

  1. Kategorija A, durpių skaida iki H3 (iki 32proc);
  2. Kategorija B, durpių skaida iki H5 (iki 51 proc);
  3. Kategorija C, durpių skaida iki H6 (iki 64 proc);

Visų kategorijų durpes pokuojame į skirtingos talpos didmaišius, maišus.

Prekyba

Pardavimai Lietuvoje
Natūralios aukštapelkių durpės plačiai naudojamos sodininkystėje, daržininkystėje bei gėlininkystėje – molio ir smėlio dirvožemio fizinėms bei biologinėms savybėms pagerinti, daržovėms, gėlių svogūnėliams sandėliuoti ir išlaikyti, sodinukams transportuoti, dirvai mulčiuoti. Be to natūralios durpės – puikus pakratas gyvuliams bei pauksčiams.

Eksportas
UAB „Durpeta“ viena pirmųjų Lietuvoje pradėjo durpių eksportą į kitas šalis. Pirmieji maišai su durpėmis išvežti dar 1985 metais. Kiekvienais metais durpių eksporto apimtys auga. Šiuo metu durpių žaliavą, skirtą perdirbimui įmonė gamina Šepetos, Kalniškių ir Tyrelio durpynuose. Per metus pagaminama ir parduodama per 300 tūkst. kubinių metrų durpių substratų. Įmonė produkciją parduoda visoje Europoje, pagrindiniai pirkėjai yra iš Čekijos, Lenkijos, Kroatijos, Vokietijos, Prancūzijos, Vengrijos, Ispanijos ir kitų šalių.

NATŪRALIOS BLOKINĖS DURPĖS

Aukštapelkinio tipo durpės yra kasamos blokelių formos. Jie dedami į rietuves ir džiovinami iki 12 mėnesių. Šio durpių ga­vybos metodo privalumas yra tas, kad išlaikoma kimininių durpių struktūra. Puikus paruošimas ir apdorojimas leidžia išsaugoti galutinio produkto fizines savybes artimiausias pirminėms. Produktai, pagaminti šiuo metodu paprastai yra stambios struktūros, minkšti, puikiai sulaikantys vandenį. Per­dirbtos, nurūgštintos ir praturtintos trąšomis blokinės durpės yra puiki auginimo terpė.

2006 m. lapkričio mėnesį

UAB „Durpeta“ pirmoji Lietuvoje sertifikavo

Šepetos durpyno durpes ekologinei žemdirbystei plėtoti.

Šios durpės žymimos specialiu ženklu.